niedziela, 30 stycznia 2011

Oświetlenie naszego domu

Oświetlenie naszego domu

Autorem artykułu jest Marek Maćkowiak



Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami własnego domu czy mieszkania z cała pewnością wiemy jak ważnym aspektem w jego wystroju jest odpowiednie oświetlenie. Na rynku mamy dostępnych wiele rodzajów oświetlenia jakie znajdzie zastosowanie w naszym gospodarstwie domowym.

Wielu ludzi staje przed wielkim dylematem w kwestii oświetlenia swojego domu. Oczywiście nie dziwi to ponieważ rynek oświetlenia oferuje naprawdę wiele ciekawych rozwiązań na które jest sie ciężko zdecydować. Przede wszystkim powinniśmy patrzeć na swoje potrzeby. Musimy określić jakiego światła potrzebujemy w danym pomieszczeniu czy miejscu. Postaram się jak najtrafniej określić potrzeby danych miejsc w naszym mieszkaniu by dopomóc chociaż niektórym w wyborze oświetlenia. Zaczynamy od pokoju gościnnego. W tym miejscu powinniśmy oczywiście zastosować lampy sufitowe które mają stanowić podstawę oświetlenia. Można oczywiście zastosować do tego lampę stojącą która będzie ciekawą dekoracją i oczywiście źródłem dodatkowego światła. Jeśli chodzi o przedpokój to tam najczęściej wybierane są lampy halogenowe ponieważ dają światło bardzo efektywne oraz nie zajmują one zbędnego miejsca. Takie samo rozwiązanie proponuje w łazience gdzie to kobiety potrzebują do makijażu światła przy którym widoczny będzie każdy szczegół twarzy. Jeśli mamy dziecko to w jego pokoju oczywiście powinny się znajdować lampy dziecięce które będą pasować do reszty bajkowego wystroju pokoju oraz będą bezpieczne w użytkowaniu. Lampy dziecięce wykonywane są zazwyczaj z bezpiecznych i wytrzymałych materiałów gdyż jak wiemy dzieci są bardzo ruchliwe i przez przypadek mogą uszkodzić lampę co było by bardzo niepożądane. Oczywiście wszyscy ci którzy mieszkają w domkach jednorodzinnych powinni zadbać o światło przed swoją posesją dlatego tam będą musieli zamontować lampy zewnętrzne którym nie straszne ciężkie warunki atmosferyczne.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

czwartek, 27 stycznia 2011

Świece i świeczniki

Świece i świeczniki

Autorem artykułu jest Pawu



Wielu ludzi pragnie ładnie wykończonego mieszkania. Każdy jednak ma swój styl i według niego dobiera pasujące do wnętrza ozdoby. Jedną z nich stanowią różne wzory świeczek oraz świeczników, które oprócz wystroju wnętrza mogą mieć wiele innych zastosowań.

Do czego mogą służyć świeczki?

Podstawową funkcją świeczek było niegdyś światło przez nie dawane. Do dzisiaj podczas przerwy w dostawie prądu korzysta się ze świec w celu oświetlenia pomieszczeń mieszkalnych. Jednak podstawową funkcję stanowią walory estetyczne świec, które nierzadko są wyjątkowo atrakcyjnym elementem wystroju mieszkania. Co więcej, zapalone świece mogą stanowić romantyczny dodatek w trakcie na przykład kolacji we dwoje czy podczas kąpieli. Większość świec produkowanych obecnie posiada również walory zapachowe.

Jak można podzielić świece?

Obecnie produkuje różne rodzaje świec dostosowane do przeznaczenia, a są to między innymi:

- świece ozdobne – mogą one przybierać różne kształty oraz kolory i występują często w formie ciekawych figurek czy rzeźb,

- świece klasyczne – podłużne świece mogące się między sobą różnić jedynie kolorem stosowne w świecznikach, które są eleganckim dodatkiem do wystroju stołu – największe znaczenie ma wówczas świecznik,

- podgrzewacze – niewielkie świeczki wkładane do różnego rodzaju podgrzewaczy herbaty, wody czy oleju; ciekawy element funkcjonalno dekoracyjny,

- świece pływające – mające zastosowanie podczas kąpieli w wannie – dodatek do romantycznych wieczorów,

- świece sakralne – gromnice, paschały, świece chrzcielne i inne mające zastosowanie w kościele.

Oraz wiele innych, które są używane na co dzień przez wielu ludzi.

Jakie znaczenie mają świeczniki?

Aby podkreślić nastrój danej chwili czasami nie wystarczą same świeczki lecz będą potrzebne również świeczniki, które mogą być podstawowym elementem dekoracyjnym stołu czy też pomieszczenia. Podobnie jak świece mają one wiele różnych rodzajów oraz form. Można wśród nich spotkać niesamowicie eleganckie (stosowane przeważnie ze świecami klasycznymi) lub całkiem współczesne przybierające najdziwniejsze formy (przeważnie na świece ozdobne). Ich podstawowym zadaniem jest podkreślić znaczenie lub wygląd zapalonej świecy.

Świece oraz świeczniki to niezbędne elementy wystroju wielu mieszkań. Oczywiście nie wszędzie pasują one do ogólnego wystroju wnętrza jednak ich wybór jest obecnie tak wielki, że zawsze można wybrać coś dopasowanego. Koszty są przeważnie niewielkie dlatego warto wydać trochę pieniędzy na to, żeby kolejny drobiazg podkreślił wystrój wnętrza lub znaczenie chwili.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

poniedziałek, 24 stycznia 2011

Oświetlenie halogenowe

Oświetlenie halogenowe

Autorem artykułu jest krzynka8



Jeszcze nie tak dawno oświetlenie to tania lampa na suficie czy przy biurku. Obecnie mamy do dyspozycji cały wachlarz ozdobnych lamp, kinkietów, halogenów.

Do niedawna oświetlenie w naszych mieszkaniach kojarzyło się z lampą zawieszoną pod sufitem lub kinkietem zawieszonym na ścianie. Obecnie mamy do dyspozycji niezliczoną ilość przeróżnych lamp, kinkietów, halogenów, opraw oświetleniowych a przy tym niejednokrotnie bardzo oryginalnych, które mogą być miłym akcentem dekoracyjnym.

Właściwy dobór oświetlenia i jego umieszczenia w naszych wnętrzach może być dla nas dużym wezwaniem, bo wiemy, że odpowiednie umieszczenie oświetlenia nadaje odpowiedni klimat danemu pomieszczeniu. Ważny jest dobór lamp. Obecnie mamy do dyspozycji bardzo szeroką gamę kolorów, stylów, kształtów, lecz naszymi domostwami w dużej części zawładnęły lampy halogenowe. Światło punktowe, które otrzymujemy z tych lamp standardowo jest montowane w kuchni jak i w łazience. Halogeny wykorzystywane są także do oświetlania szafek ze szklanymi drzwiczkami lub samych półek w regałach. Zaletą halogenów jest możliwość  skierowania oświetlenia na konkretne miejsce w naszym pomieszczeniu lub wybrany element np. obraz. Odpowiednie umieszczenie halogenów w bocznych częściach sufitu, pozwala na optyczne powiększenie naszego wnętrza. Obecnie bardzo oryginalnym rozwiązaniem jest podświetlanie gzymsów, do których stosuje się także oświetlenie diodowe. Białe światło, które otrzymujemy zarówno z diod jak halogenów idealnie wydobywa piękno z mebli i z całej aranżacji naszego wnętrza. To oświetlenie będzie dobrze spełniało swoja rolę w tzw. „ślepych” kuchniach, czyli bez dostępu do oświetlenia dziennego. Zastosowanie zbyt słabego oświetlenia w takich pomieszczeniach może powodować  znużenie i złe samopoczucie. Zaletą oświetlenia niskonapięciowego jest także to, że nie tylko mniej emituje czynników zatruwających środowisko naturalne, ale obniża wydatki z naszego portfela.

---

www.wykonczeniedomu.blogspot.com


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Lampy jako oświetlenie mieszkań

Lampy jako oświetlenie mieszkań

Autorem artykułu jest Pawu



Oświetlenie elektryczne jest dobrodziejstwem cywilizacji, wykorzystywanym już od momentu wynalezienia żarówki, które było wydarzeniem przełomowym. Dzięki niemu możliwe jest oświetlanie pomieszczeń oraz podwórek czy ulic w sposób wygodny, szybki oraz ładny i nastrojowy.

Jakie oświetlenie stosuje się w mieszkaniach?

W większości mieszkań można spotkać kilka rodzajów oświetleń stosowanych w zależności od charakteru pomieszczenia. Najpopularniejsze lampy to:

- żyrandole – stosowane jako główne oświetlenie w pokojach i salonach, przeważnie światło pochodzi z kilku stosunkowo mocnych żarówek (w zależności od potrzeb pomieszczenia),

- kinkiety – czyli lampy zawieszone na ścianach, służą przeważnie jako oświetlenie dodatkowe, pomocnicze; często włączane bez żadnego innego oświetlenia – mogą wtedy tworzyć nastrojowy półmrok,

- plafony – oświetlenie górne przylegające do sufitu, płaskie – przeważnie nie dają mocnego światła lecz są używane w miejscach takich jak na przykład przedpokój czy korytarz czyli miejsca ciasne, w których ważne jest oświetlenie od samego sufitu; gdyby były zastosowane żyrandole wtedy byłoby wrażenie klaustrofobiczne ponieważ wysokość pomieszczenia zmniejszyłaby się wizualnie,

- lampki – przeważnie stojące na biurkach (stanowią dodatkowe, bardziej punktowe oświetlenie) lub jako elementy dekoracyjne na komodach czy szafkach,

- lampy podłogowe – bardzo dobrze oświetlają całe pomieszczenie lub drogę (w zależności od ich budowy) – dają ciekawy coraz częściej wykorzystywany efekt.

Powyżej wymienionych jest kilka zasadniczych rodzajów oświetlenia stosowanego w mieszkaniach oraz biurach, które odpowiednio dobrane może znacząco ułatwić użytkowanie pomieszczeń i sprzętów znajdujących się w nich. Co więcej lampy zawsze miały duże znaczenie dekoracyjne, na które w obecnych czasach kładziony jest coraz większy nacisk. Dlatego mając już zaplanowane oświetlenie mieszkania należy indywidualnie do wystroju każdego wnętrza wybrać odpowiednie lampy.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl